Reimatiskās saslimšanas – dzīvesveids
Uzzinot par hroniskas slimības diagnozi, katram cilvēkam rodas jautājumi, uz kuriem ne vienmēr ir iespējams rast atbildes. Diemžēl mēs bieži nevaram ietekmēt to, kāpēc cilvēks ir saslimis ar konkrēto slimību, jo lielāko daļu slimību attīstību ietekmē daudzu faktori, to skaitā iedzimtība. Tas, ko var darīt katrs cilvēks, ir kontrolēt savu dzīvesveidu, kas uzlabo slimības gaitu. Tāpēc šajā rakstā atrodami daži ieteikumi, kas palīdz ietekmēt slimības norisi.
Pietiekams miegs, atpūta
Atpūties, kad nepieciešams. Zini savus fiziskās un garīgās slodzes limitus. Izgulies. Izveido savu dienas režīmu, kas ļauj justies moži un ievēro to arī brīvdienās un atvaļinājumā.
Stresa / trauksmes kontrole
Stress pasliktina slimības simptomus un veicina slimības attīstību. Saglabā pozitīvu attieksmi ikdienas gaitās. Rodi atbalstu ģimenē, draugos. Sameklē sev piemērotāko relaksācijas veidu. Izteikta vai ilgstoša stresa / trauksmes gadījumā vērsties pie psihologa vai psihoterapeita. Izteiktas trauksmes gadījumā īslaicīgi var lietot nomierinošus līdzekļus, bet jāatceras, ka tie atvieglo simptomus, bet nerisina problēmas! Nomierinošus līdzekļus nozīmēs ārsts pēc rūpīgas iepazīšanās ar trauksmes izjūtu aprakstu, situāciju, kurā esi un ņemot vērā medikamentus, kurus lieto.
Smēķēšana
Atmet smēķēšanu, jo tā veicina daudzu autoimūnu slimību attīstību. Tāpat smēķēšana nelabvēlīgi ietekmē daudzu slimību ārstēšanas gaitu un veicina blakus slimību attīstību, kas var samazināt dzīvildzi.
Palielināts svars
Palielināts svars ir papildus slodze locītavām un iekšējiem orgāniem, jo aptaukošanās notiek ķermeņa iekšienē. Tauku šūnas izdala iekaisuma vielas, veicinot iekaisumu organismā. Lai samazinātu svaru, apmeklē uztura speciālistu, kurš palīdzēs izveidot piemērotāko ēdienkarti. Samazinot svaru, tu uzlabo slimības gaitu un prognozi.
Vingrošana / Kustības
Padomā par savu stāju un gaitu. Svarīgi nēsāt ērtus apavus. Nepareiza locītavu un / vai mugurkaula noslodze var veicināt artrīta progresiju.
Kustības atvieglo un mazina locītavu un muskuļu sāpju simptomus, kā arī uzlabo asins cirkulāciju, stiprina saites, cīpslas un muskuļus un mazina iekaisumu. Svarīgi ir veikt stiepšanās vingrojumus, pirms tiek uzsākta slodze.
Labāk izvēlēties zemas noslodzes treniņus – staigāšana, riteņbraukšana, peldēšana, ūdens vingrošana, pilates, kas nerada statisku un triecienveida slodzi locītavām. Šīs aktivitātes būs saudzējošākas locītavām, kā arī stiprinās sirds asinsvadu sistēmu. Ir zināms, ka reimatiskās saslimšanas palielina sirds - asinsvadu notikumu risku ( piemēram, miokarda infarkta un insulta ) attīstības risku, tāpēc ir svarīgi sekot savai sirds veselībai, ko palīdzēs izdarīt ārstu komanda, kas iesaistīta ārstēšanas procesā.
Spēka vingrinājumi muskuļu stiprināšanai – uzsākot vingrojumus, pielieto tikai sava ķermeņa svaru un turpmāk – fizioterapeita un rehabilitologa uzraudzībā var izmantot vieglus svarus.
REHABILITOLOGS ir ārsts, kurš palīdzēs izvērtēt muskuļu spēku, locītavu kustīgumu, stāju un gaitu un izveidos nepieciešamo vingrojumu programmu. Katram pacientam ar reimatisku saslimšanu ir nepieciešama atbilstoša rehabilitācijas programma. Treniņi notiek gan individuāli, gan grupās. Vingrojumu mērķis ir samazināt sāpes locītavās, atbrīvot saspringtos muskuļus, līdz ar to uzlabot skeleta funkcijas, stāju, muskuļu spēku un kopējo fizisko izturību.
Lai saglabātu sīko locītavu funkcionalitāti, ir nepieciešams apmeklēt ERGOTERAPEITU, kurš parādīs vingrojumus tieši sīkajām locītavām. Tiks ieteikti arī tehniskie palīglīdzekļi, kas palīdzēs atvieglot ikdienas darbības.
Vingrojumi plaukstām un pēdām reimatoīdā artrīta pacientiem
Ēšanas paradumi
Izņemot podagru, nav pierādījumu par diētas ietekmi uz reimatisko slimību gaitu. Tomēr, ievērojot diētu, ir iespējams mazināt simptomus un slimības gaitas pasliktināšanos. Zināms, ka autoimūno slimību attīstībā ir nozīme mikroorganismu skaitam un veidam kuņģa zarnu traktā, bet to, savukārt, ietekmē mūsu uzturs un ēšanas paradumi. Tamdēļ ir svarīgi ēst veselīgi. Ir zināmi produkti, kam piemīt pretiekaisuma darbība. Treknās zivis – lasis, tuncis, sardīnes, siļķe, skumbrija, forele, kas satur augstvērtīgās omega-3 taukskābes. Šie produkti būtu piesardzīgāk jālieto tiem, kam ir podagra. Augļi un dārzeņi ir bagāti ar antioksidantiem, it īpaši mellenes un ķirši. Pilngraudu produktiem ir tendence samazināt C reaktīvo proteīnu ( iekaisuma marķieris ). Pākšaugi satur olbaltumvielas, folijskābi, magniju, dzelzi, cinku, kāliju, visu, kas nepieciešams imūnās sistēmas un sirds pilnvērtīgai darbībai. Rieksti satur nepiesātinātās taukskābes, kas veselīgas sirdij. Olīveļļa satur vielas, kas spējīgas bloķēt iekaisuma procesu. Tāpēc viena no populārākajām diētām ir Vidusjūras diēta, kas bagāta ar zivīm, pilngraudu produktiem, olīveļļu, dārzeņiem, augļiem un pākšaugiem. Vidusjūras diēta ir daudzveidīga no pārtikas produktu viedokļa, kas nodrošina makro- un mikroelementu uzņemšanu, kā arī nodrošina barības vielu sajaukumu, kam ir antioksidantu, pretiekaisuma un probiotisks efekts. Vidusjūras diēta samazina sāpes un palielina reimatoīdā artrīta pacientu fiziskās funkcijas.
Ēšanas paradumi
Δίαιτα (no grieķu valodas) – veids, kā dzīvot jeb dzīves veids.
Diaeta (no latīņu valodas) – dzīves maniere.
Vidusjūras diēta ir dzīves veids, kas apvieno atpūtu, dzīves uztveri, dalību politiskajā un sociālajā dzīvē, fiziskajās aktivitātēs, darba un intelektuālajā dzīvē un nosaka ēšanas paradumus - kad, ar ko un kā gatavojam ēdienu un kur ieturam maltīti.
Arvien populārāks kļūst veģetārisms un vegānisms, kad uzturā tiek izslēgti dzīvnieku izcelsmes produkti, kas var samazināt iekaisuma procesa organismā. Parasti šīs diētas piekritējiem nav raksturīga aptaukošanās, ir zemāks holesterīna līmenis. Taču jāņem vērā, ka ir jākontrolē B12, kalcija un D vitamīna līmenis, kas visbiežāk šī uztura piekritējiem ir samazināts.
Ļoti populāras kļūst arī badošanās diētas, kuru procesā var tikt iznīcinātas bojātās šūnas un tās tiek aizvietotas ar jaunām. Taču tas nav ilgtermiņa risinājums, jo, atgriežoties pie iepriekšējiem ēšanas paradumiem, var attīstīties slimības paasinājums. Tāpat strauja badošanās var veicināt citu saslimšanu, piemēram, žultsakmeņu attīstību.
Svarīgi ir lietot sabalansētu, veselīgu ēdienu. Tas nozīmē, ka uzturā būtu jālieto vairāk graudaugi, dārzeņi, augļi, olīveļļa , zivis.
Ēšanas paradumi podagras gadījumā
Podagras pacientiem jāsamazina sarkanās gaļas un to subproduktu ( nieres, aknas, desas ) lietošanu uzturā, jāizvairās no alkohola un jūras produktu ( vēžveidīgie, austeres ) lietošanas, tāpat jāsamazina buljona lietošana uzturā. Sasniedzot mērķa urīnskābes rādītājus, iespējams pārskatīt diētas principus, tos pārrunājot ar ārstējošo ārstu.
Ir situācijas, kad nepieciešami papildus vitamīni un minerālvielas. Protams, vitamīnu un minerālvielu avots, ir uzturs. Gadījumos, kad ir norādījumi par šo elementu trūkumu, tos uzņem papildus. Visbiežāk papildus tiek nozīmēti D vitamīns, folijskābe, magnijs, kalcijs, vitamīns B6 un B12, selēns, cinks, E vitamīns.
Nevēlamie produkti. Iekaisuma procesus var pasliktināt dažādi pārtikas produkti - sarkanā gaļa, ko iesaka lietot ne biežāk kā dažas reizes nedēļā. Saldinātie dzērieni, saldumi, čipši, rūpnieciski sagatavots ēdiens, kas satur augstu cukura un neveselīgo taukskābju daudzumu un veicina aptaukošanos un iekaisumu.
Glutēns var provocēt iekaisuma procesu zarnās, locītavās un ādā. Taču nav pierādījumu, ka glutēns būtu pilnībā izslēdzams no uztura gadījumos, ja ir reimatiska saslimšana. Ja, ierobežojot glutēna uzņemšanu uzturā, uzlabojas pašsajūta, tad šādu diētas veidu var turpināt.
Alkohola lietošana netiek rekomendēta. Lielākā daļa pacientu ir atzinuši, ka alkohola lietošana pasliktina artrīta simptomus, veicina podagras paasinājuma attīstību. Jāņem vērā, ka daudzu medikamentu lietošana nav savienojama ar alkohola patēriņu.
Krūšu implanti
Daudzu gadu pētījumi ir pierādījuši, ka silikona krūšu implanti dažiem indivīdiem var veicināt imūnās sistēmas disfunkciju un autoimūno slimību, piemēram, sistēmiskās sklerozes attīstību. Ar savu ārstējošo ārstu nepieciešams pārrunāt krūšu implantu nepieciešamību katrā konkrētajā gadījumā!
Un noslēgumā…
Rūpējies par sevi!
Esi aktīvs, vingro, darbojies un kusties!
Mēģini ierobežot stresu. Domā par uzturu un svaru.
Nesmēķē!
Atceries, slikto dienu sajūtas pāries un lielāko daļu savas dzīves būs labās un gaišās dienas!
Centies izprast slimības gaitu un prognozi.
Lieto nozīmētos medikamentus kā norādījis ārsts. Centies neizlaist medikamentu devas, izņemot situācijas, kad tas nepieciešams.
Jautā par ārstēšanas ieguvumiem un iespējamām blakusparādībām, kā arī rīcību to attīstības gadījumā.
Neskaidros jautājumus uzdod savam ārstam.
Atceries ierasties ieplānotās vizītēs.
Autori
- Verstappen S, et al. Recommendations for lifestyle behaviour to prevent progression of Rheumatic and Musculoskeletal Diseases. Presented at: EULAR 2020 E-Congress; June 3-6, 2020
- Leila Chehade , Zeinab Amanda Jaafar , Dana El Masri , Hassan Zmerly , Dima Kreidieh , Hana Tannir , Leila Itani , Marwan El Ghoch. Lifestyle Modification in Rheumatoid Arthritis: Dietary and Physical Activity Recommendations Based on Evidence. Curr Rheumatol Rev. 2019;15(3):209-214. doi: 10.2174/1573397115666190121135940
- www.nhs.uk.com
- www.cedars-sinai.org
- www.medscape.com
- www.uptodate.com
- Dietary Habits and Nutrition in Rheumatoid Arthritis: Can Diet Influence Disease Development and Clinical Manifestations? Gioia C, Lucchino B, Tarsitano MG, Iannuccelli C, Di Franco M. Nutrients. 2020 May 18;12(5):1456. doi: 10.3390/nu12051456. PMID: 32443535
- Are we really what we eat? Nutrition and its role in the onset of rheumatoid arthritis. Philippou E, Nikiphorou E. Autoimmun Rev. 2018 Nov;17(11):1074-1077. doi: 10.1016/j.autrev.2018.05.009. Epub 2018 Sep 10. PMID: 30213695
- The effects of the Mediterranean diet on rheumatoid arthritis prevention and treatment: a systematic review of human prospective studies. Forsyth C, Kouvari M, D'Cunha NM, Georgousopoulou EN, Panagiotakos DB, Mellor DD, Kellett J, Naumovski N. Rheumatol Int. 2018 May;38(5):737-747. doi: 10.1007/s00296-017-3912-1. Epub 2017 Dec 18. PMID: 29256100
- Potential of Lifestyle Changes for Reducing the Risk of Developing Rheumatoid Arthritis: Is an Ounce of Prevention Worth a Pound of Cure? Zaccardelli A, Friedlander HM, Ford JA, Sparks JA. Clin Ther. 2019 Jul;41(7):1323-1345. doi: 10.1016/j.clinthera.2019.04.021. Epub 2019 Jun 10. PMID: 31196646
- Cohen Revaert JW, Colaris MJ, van der Hulst RR. Siliconebreast implants and autoimmune rheumatic diseases: myth or reality. Curr Opin Rheumatol. 2017 Jul;29(4):348-354. doi: 10.1097/BOR0000000000000391. PMID: 28379860
- Colaris MJL, de Boer M, van der Hulst RR, Cohen Tervaert JW. Two hundreds cases of ASIA syndrome following silicone implants: a comparative study of 30 years and review of current literature. Immunol Res. 2017;65(1):120-128. doi:10.1007/s12026-016-8821-y
- Paolino S, Pacini G, Patane M, et al. Interactions between microbiota, diet / nutrients and immune / inflammatory response in rheumatic diseases: focus on rheumatoid arthritis. Rheumatologia. 2019;57(3):151-157. doi:10.5114/reum.2019.86425
- https://www.themediterraneanlifestyle.co