Sulfasalazīns

Materiālu sagatavoja dr.S.Miķēna, dr.med A.Kadiša, dr.I.Buliņa

Sulfasalazīns pieder pie sintētiskiem slimību modificējošiem antireimatiskiem medikamentiem (sSMARM) un tas mazina locītavu iekaisumu (stīvumu, pietūkumu, sāpes) un kavē slimības progresiju, mazinot deformāciju veidošanos. 

Sulfasalazīnalietošanas indikācijas

Reimatoīdais artrīts, reaktīvs artrīts, psoriātiskais artrīts, ankilozējošā spondilīta perifēra forma, juvenilais idiopātiskais artrīts  - entezītu forma un iekaisīga zarnu slimība. Tā darbības mehānisma pamatā ir pretiekaisuma darbība un tādu ķīmisku vielu kā prostaglandīnu un citu iekaisuma procesā iesaistītu vielu veidošanās kavēšana. Prostaglandīniem ir vairākas svarīgas funkcijas organismā, tie iesaistīti sāpju un iekaisuma attīstībā.  

Lietošanas forma, veids un deva

dzeltenas tabletes pa 500 mg, kas lietojamas katru dienu. Lietošana tiek uzsākta pakāpeniski, sākot ar vienu tableti dienā, un tad, vērtējot panesamību un  kontrolējot analīzes, ik nedēļu deva tiek palielināta līdz mērķa devai. Pieaugušajiem mērķa deva ir 2 – 3 g dienā. Bērniem un pusaudžiem (no 6 līdz 16 gadiem) juvenila idiopātiska artrīta gadījumā: no 30 līdz 50 mg uz kg dienā divās dalītās devās, maksimāli līdz 2 g dienā. Jāņem vērā, ka sulfasalazīna lietošanas laikā, asaras, sviedri un urīns iekrāsojas dzelteni-oranžā krāsā.

Darbības efekts

Efektivitāte attīstās apmēram pēc 4 – 6 nedēļām un pirmais terapijas efektivitātes novērtējums veicams pēc 12 nedēļām.

Kādas pārbaudes jāveic pirms terapijas uzsākšanas un terapijas laikā

analīzes, kas tiek kontrolētas, lai izvērtētu medikamenta lietošanas drošības aspektus – pilna asins aina, aknu (ALAT, ASAT, albumīns) un nieru funkcionālie rādītāji (kreatinīns, glomerulu fitrācijas ātrums), urīna analīze. Analīžu kontrole veicama pirms medikamenta lietošanas uzsākšanas, tad ik 2 nedēļas līdz sasniegta medikamenta mērķa deva. Turpmāk analīžu kontrole veicama reizi 3 mēnešos.

Iespējamās nevēlamās blakusparādības

Biežāk sastopamās blakusparādības, kas var būt vērojamas sulfasalzīna lietošanas gadījumā – galvassāpes (attīstās 1/3 pacientu un ir atkarīgas no devas), slikta dūša, ēstgribas trūkums, izsitumi, fotosensitivitāte (izsitumu parādīšanās ultravioleto staru ietekmē), čūliņas mutē, diareja (caureja). Retas blakusparādības, kas attīstās

Analīžu rezultāts
Rīcība
Leikopēnija < 3,5 x 109 /L;
Neitropēnija < 1,x 109 /L;
Trombocitopēnija < 150 x 109 /L;
Aknu funkcionālie rādītāji (ALAT, ASAT) > 2 x virs laboratorijas augšējās normas.
Pārtraukt sulfasalazīna lietošanu un konsultēties ar ārstējošo ārstu par rīcības tālāko taktiku.
MCV > 105 fl.
Noteikt B12, folskābi, TSH. Ja ir izmaiņas rādītājos, tad koriģēt konstatēto problēmu.

Grūtniecības un laktācijas periods, fertilitāte

Grūtniecības gadījumā, ja ir aktīva slimība vai nepieciešams samazināt slimības paasinājuma risku, sulfasalazīnu var lietot (nepārsniedzot 2 g/dnn), kombinējot ar folskābes lietošanu 5 mg/dnn. Medikamentu var lietot zīdīšanas periodā, ja bērns ir dzimis savlaicīgi. Pacientēm, kurām bērns ir priekšlaicīgi dzimis, no sulfasalazīna lietošanas krūts barošanas laikā būtu jāatturās.

Vīriešiem sulfasalazīna ietekmē var būt atgriezeniska spermas koncentrācijas un spermatozoīdu kustīguma samazināšanās. Ja vīrietim, plānojot grūtniecību vienlaicīgi ar sulfasalazīna lietošanu, tā neiestājas, tad nepieciešams veikt spermas analīzi un ja tajā konstatētas izmaiņas, tad 3 mēnešus pirms plānotas grūtniecības ir rekomendējama sulfasalzīna lietošanas pārtraukšana.   

Mijiedarbība ar citām zālēm

Cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret sulfa- grupas medikamentiem, var būt krusteniska reakcija uz sulfasalazīnu, tāpēc viņi to nedrīkst lietot. Ja sulfasalazīns rada vieglus alerģiskus simptomus, bet ļoti efektīvi kontrolē simptomus, var mēģināt veikt desensibilizāciju, alerģiskas reakcijas mazināšanai vai novēršanai. Desensibilizēšanai sākotnēji tiek izmantota ļoti maza sulfasalazīna deva, un laika gaitā tā pakāpeniski tiek palielināta. Sulfasalazīnu nedrīkst lietot arī pacienti ar zarnu vai urīnceļu obstrukciju (nosprostojumu) un porfīriju.

Lietojot sulfasalazīnu, nav ieteicama dzīvu vakcīnu lietošana. Vakcināciju pret gripu un pneimokoku infekciju drīkst veikt. 

Atsauces
  1. Shared Care Guidelines: Shared Care Guideline: Sulfasalazine– guidelines for its use in rheumatic diseases. Version No: 5 Ratified March 2020
  2. https://www.uptodate.com - Patient education: sulfasalazine and the 5-aminosalicylates (Beyond the Basics)  Adam S Cheifetz, MD, Garret J Cullen, MD
  3. I.Buliņa, J.Zepa Zāļu lietošanas aspekti pacientiem ar autoimūniem un hroniskiem iekaisuma artrītiem. 6.- 9.lpp.
  4. Choi J, Fenando A. Sulfasalazine. [Updated 2020 Jun 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-.
  5. https://www.uptodate.com/contents/effects-of-antiinflammatory-and-immunosuppressive-drugs-on-gonadal-function-and-teratogenicity-in-men-with-rheumatic-diseases