Locītavu veselība vasarā – vērts zināt!

Ir vairākas iespējas, kā gada gaidītāko sezonu izmantot savas veselības labā, lai varētu atpūsties arī no traucējošām locītavu sāpēm.

lesaka dr. ANDA KADIŠA, reimatoloģe

Lai vienīgā sāpe vasarā ir par to, ka tā ir tik īsa

Pirkums

Uz pludmali ar ledussomu. Ja locītava pietūkusi, jāaizmirst par jebkāda veida sildošām aplikācijām. Tāpēc ir labi, ja iespējams līdzi uz pludmali paņemt ledus maisiņus vai aukstās želejas, lai problemātisko locītavu veldzētu un neļautu karstumam veicināt artrīta izplatību.

Aptieciņa

Pa rokai mīkstās ortozes vai elastīgās saites. Pārslodze locītavām nenāk par labu, tāpēc, veltot laiku fiziskām aktivitātēm, atceries vienu - labāk mazāk, bet biežāk, nevis vienreiz, bet ilgi. Ja paredzēta ilgstoša slodze, ko nevar atlikt, vērts nodrošināties ar elastīgajām saitēm vai mīkstajām ortozēm. Tādējādi locītavai tiek sniegta stabilitāte, tā tiek saudzēta slodzes laikā.

Atradums

Ielūkojies platformā tavsreimatologs.lv Ja šo vietni vēl nezināji, šeit var atrast atbildes uz daudziem tev interesējošiem jautājumiem, aktuālo informāciju par dažādām reimatoloģiskām saslimšanām un to ārstēšanu, uzzināt, kā labāk sagatavoties vizītei pie reimatologa, kādas analīzes pirms tam jāveic, kā arī vienuviet noskaidrot, kur Latvijā var pieteikties uz konsultāciju pie reimatologa.

locītavu sāpes - vingrošana

Kustība

Izmēģini sporta veidus smiltīs. Tieši mazkustīgums ir tas, kas palēnina asins cirkulāciju, veicina cīpslu atrofēšanos, – tas locītavu sāpes tikai pastiprina. Tiem, kuriem jau zināmas kādas locītavu vainas, ieteicamas pastaigas, nūjošana vai riteņbraukšana, mugurkaulam patīk peldēšana, bet vasarā pludmalē noteikti izmēģini uzspēlēt volejbolu vai badmintonu – smiltis ir lielisks triecienu amortizētājs kustību brīdī.

locītavu sāpes ķirbju sula

Virtuve

Ķirbju sula vērtīga locītavām. Ķirbis ir ļoti veselīgs locītavām, tam ir pa spēkam samazināt iekaisuma procesus organismā. Tādēļ, tuvojoties rudenim, baudi svaigi spiestu ķirbju sulu ik dienu. Lai gardāk, to var miksēt ar ābolu vai apelsīnu sulu. Locītavu slimību pacientiem nevajadzētu aizrauties ar pākšaugiem un nakteņiem (kartupeļi, tomāti), kā arī gaļas patēriņš uzturā būtu jāsamazina.

locītavu sāpes un ķirši

Gardums

Skābos ķiršus pilnu bļodu! Podagra, kas pazīstama kā aristokrātu slimība un veido urīnskābes sāļu uzkrāšanos locītavas, izraisa nejaukas sāpes locītavās. Vasara ir īstais laiks, kad ar dabīgiem produktiem samazināt slimības gaitas pastiprināšanos un mazināt urīnskābes līmeni asinis. Tādēļ jāēd tik, cik lien, skābie ķirši, sarkanās un zilās ogas - mellenes, zilenes, zemenes

Pludmale

Nodrošinies pret ultravioletajiem stariem Tiem, kuriem ir iekaisuma artrīts, ja iekaisušās locītavas no ārpuses tiek papildus sildītas, tas var veicināt artrīta daudz ātrāku izplatību. Arī tad, ja tu lieto bāzes jeb slimības gaitu modificējošo terapiju, UV staru ietekmē var rasties dažādi ādas bojājumi, tāpēc no tiešajiem saules stariem un pārkaršanas būtu jāizvairās. Nodrošinies, lai karstā laikā saules aizsargkrēms ar SPF 30 vai pat SPF 50 vienmēr tev būtu pa rokai.

Paradums

Gatavo bezalkoholiskos kokteiļus. Aizraušanās ar alkoholu veicina svara pieaugumu, tauku veidošanos vēdera zonā un arī artrīta aktivizēšanos. Svētku reizē mēģini pagatavot viegli dzirkstošu bezalkoholisko dzērienu no gāzētā ūdens, kas bagātināts ar dzērvenēm, citrona un apelsīna šķēlēm.

Garderobe

Prom balerīnčības un krokšus! Nesagaidot, kad locītavu problēmas jau radušās, lieto ergonomiski pareizus, ērtus apavus. Visnepiemērotākie apavi ir tā saucamās balerinčibas ar pilnībā plakanu un plānu zoli, bez papēža, kas nedod pēdai vēlamo amortizāciju. Arī visiem ērtie krokši ir absolūti neergonomiski apavi. Kājas vislabāk jutīsies apavos, kur papēža dala ir par 1-2 centimetriem augstāka nekā pirkstgali. Ja no saviem mīļajiem neergonomiskajiem apaviem nepavisam negribas šķirties, tos var uzlabot ar ortopēdiskām puszolītēm, ko, ievietojot apavos, var no iekšpuses pacelt papēdi augstāk, nodrošinot pēdai nelielu amortizāciju.

TEKSTS: Zane Šīrone . FOTO: „Getty Images"

Pārpublicēts no žurnāla “Veselība” speciālizdevuma Veselas locītavas&kauli

Nosūti mums jautājumu un iegūsti atbildes uz saviem jautājumiem!

Uz jautājumiem atbildēsim sociālajos tīklos un aktualitātēs